fbpx

Fotografia rodzinna z okazji braku okazji…

rodzina razem przytula się na zdjęciu

Fotografia rodzinna bez okazji.

Na pewno zgodzisz się ze mną, że najpiękniejsze fotografie w rodzinnym albumie to te niepozowane, naturalne. Przedstawiające szalejące dzieciaki i Was wygłupiających się razem z nimi.  

Moim zdaniem najlepsze zdjęcia to kadry z Waszej codzienności, kiedy zaplatasz włosy córce, wspólnie czytacie książkę albo jecie lody podczas spaceru… Dlatego właśnie warto zrezygnować z „wystudiowanej” fotografii studyjnej na rzecz nieokiełznanych kadrów lifestylowych, których energia jest absolutnie niepowtarzalna, a efekt końcowy oszałamiający. 

córka mówi coś mamie na ucho
mama z dwoma córkami siedzi na dywanie
cała rodzina sieci na dywanie

Nie zwracaj uwagi na obiektyw, bądź naturalna, daj się ponieść chwili… – ABC fotografii rodzinnej

Jako fotograf rodzinny zdarza się,  że  nie spełniam oczekiwań, i bynajmniej nie chodzi tutaj o jakość wykonywanych zdjęć… Większość rodzin, które decydują się na zaproszenie fotografa do swojego domu lub na wspólny spacer spodziewa się konkretnych wytycznych. Podczas gdy, oczekujecie ode mnie, żebym Wam powiedziała, co zrobić z rękoma, gdzie patrzeć czy jak się uśmiechnąć ja po prostu czekam… Czekam, aż zapomnicie o mnie, o obiektywie i o celu naszego spotkania. A kiedy następuje ten moment, naciskam spust migawki. Tak powstają najpiękniejsze zdjęcia rodzinne. A to dopiero początek dobrego!

Przywykliśmy do tego, że fotograf rodzinny pojawia się w naszym życiu, żeby okiem profesjonalisty uwiecznić chwile ważne i bardzo ważne. W sporym uproszeniu sprowadza się to do fotografii ślubnej, ciążowej, sesji noworodkowych, fotografii podczas chrztu i ewentualnie roczku… Później pora na zdjęcia z I Komunii i to tyle. Rodzinna fotografia lifestylowa nie potrzebuje okazji, ani pretekstu. Przeciwnie, najlepszą okazją na sesję jest właśnie brak okazji, a najlepsza sesja to taka, która w niczym nie przypomina pozowania do zdjęć w studiu fotograficznym.

Spacer jesiennym parkiem? Zimowa bitwa na śnieżki? Leniwy dzień w domu? Pretekstów do spotkania się z fotografem i uchwycenia kilku fajnych kadrów do rodzinnego albumu jest mnóstwo.
.

mama przytula córkę
rodzina siedzi na dywanie jedna córka leży na kanapie
dwie siostry trzymają się za rękę

Jak dobrze przygotować się do sesji rodzinnej?

Każda sesja fotograficzna rządzi się swoimi prawami… Nie ubieraj ciemnych ubrań. Zwiąż włosy, bo kucyk lepiej podkreśla owal twarzy… Nic z tych rzeczy. Podczas sesji lifestylowej najważniejsza jest swoboda i wygoda. Planując zaproszenie fotografa do domu warto zadbać o to, żeby w kadr nie wchodziły przypadkowe przedmioty, których z całą stanowczością nie chcemy na zdjęciach. Przygotowując się do sesji w plenerze warto pamiętać o ubraniu się adekwatnie do pogody. Mamy, które na co dzień nie noszą pełnego makijażu zdecydowanie nie powinny go nakładać przed sesją lifestylową, chyba że czują się w nim swobodnie. To samo dotyczy fryzur, co najważniejsze również w przypadku dzieci. Macie się czuć swobodnie i zachowywać naturalnie, jeśli odzież ma Wam w tym przeszkadzać zdecydowanie polecam sięgnąć po coś bardziej wygodnego!

dwie dziewczynki siedzą na kanapie
tata kręci dziewczynki wokół palca
tata kręci dziecko w okół palca
cała rodzina się przytula

Jeśli podobają Ci się naturalne zdjęcia, bez pozowania napisz do mnie i zapytaj mnie o wolny termin.

Mam na imię Ola i jestem fotografem rodzinnym. Moich klientów odwiedzam w Warszawie i okolicach, chętnie też podróżuje. Moje ulubione fotografie to te, przedstawiające emocje, opowiadające historie Waszej codzienności. Najczęściej spotykam się z wami na sesjach rodzinnych, noworodkowych i ciążowych, oraz podczas spotkań okolicznościowych jak roczek lub chrzest.