Sesja ciążowa nie jest obowiązkowa!!!

sesja ciążowa fotograf warszawa

4 kobiety na jednym zdjęciu – Sesja pokoleniowa na Dzień Mamy

 

Równy rok temu napisała do mnie Iwona z zapytaniem o taką właśnie sesję pokoleniową. Chciała zapamiętać na zdjęciu siebie, swoją mamę, babcię i swoją córkę.

Bardzo spodobał mi się ten pomysł, bo bardzo lubię takie sesję. Trochę niesztampowe, wymagające ode mnie indywidualnego podejścia.

Niestety pandemia i covid pokrzyżowały nam wtedy plany. Udało nam się spotkać za to w maju tego roku, przy okazji mini sesji, które organizowałam z okazji Dnia Mamy.
Sesja odbyła się w pięknym wnętrzu Studia Sikory.

Wiedziałam od początku, że sesja będzie inna niż zazwyczaj. Musiałam wykorzystać w niej zarówno swoje umiejętności pracy z trzylatką jak również z o ponad 70 lat od niej starszą prababcią.
Chciałam uchwycić ich temperament, ich relacje i więzi.

Patrząc na te zdjęcia widzę, że mi się to udało. Widzę cudowne kobiety, które są bardzo blisko siebie. Które się kochają, i które chcą tę miłość i bliskość zatrzymać w pamięci. Które są wpatrzone w najmłodszą kobietkę i które patrząc na nią mają wypisana na twarzy szczęście.

To ona dodaje im energii, nadaje rytm, rozśmiesza słodkimi minkami, rozczula szczerymi przytulasami.

Swoimi małymi rączkami pokrytymi pieczątkami obejmuje szyje prababci dając niespodziewanego buziaka i zaraz pędzi dalej żeby wykonać skok z kanapy.

 

 

mama całuje córeczkę
sesja pokoleniowa w warszawie
mała dziewczynka podskakuje za ręce z prababcią i mamą
mała dziewczynka z prababcią
sesja pokoleniowa w studio
babcia i prababcia z wnuczką
mała dziewczynka skacze z krzesła
4 kobiety na zdjęciu

Fotografia ciążowa bije ostatnio rekordy popularności. Bombardowane zdjęciami publikowanymi przez koleżanki w mediach społecznościowych przyszłe mamy odczuwają coraz większą presję – czy chcesz, czy nie sesja ciążowa musi być! Ale czy za wszelką cenę? Czy naprawdę warto się zmuszać do stawania przed obiektywem i pozowania, kiedy nie ma się na to najmniejszej ochoty? Oczywiście, że nie! Zwłaszcza, kiedy możemy się skusić na przyjemniejszą alternatywę, jaką jest naturalna fotografia ciążowa.

Naturalna fotografia ciążowa bez zbędnego pozowania

Przyszłe mamy, które nawet w najśmielszych snach nie widzą siebie w sukni eksponującej ciążowy brzuszek, w pełnym makijażu i wianku z kwiatów na głowie wcale nie muszą się zmuszać do podobnych ekstrawagancji, żeby upamiętnić ten szczególny czas w swoim życiu. Alternatywą jest lifestylowa fotografia ciążowa, dzięki której chwile oczekiwania na Maluszka mogą trafić do rodzinnego albumu w postaci przeróżnych kadrów inspirowanych codziennym życiem. Sesję tego typu można przeprowadzić podczas spaceru, pikniku z ukochanym, meblowania pokoju dziecięcego, czy zabawy ze starszą Pociechą. Sceneria zależy tutaj od woli i chęci przyszłej mamy, a nie wizji artystycznej fotografa. Między innymi dlatego fotografia ciążowa jest bardziej naturalna niż pozowane sesje, a sama sesja podczas której robimy zdjęcia nie generuje niepotrzebnego stresu związanego z koniecznością pozowania przed obiektywem – sekretem zdjęć lifestylowych jest bowiem chwytanie chwil.

Czy fotografia ciążowa typu lifestyle wymaga specjalnego przygotowania?

Tradycyjnie sesja fotograficzna wiąże się z koniecznością przymierzenia licznych strojów dostępnych w studiu fotograficznym, a nierzadko również współpracy z makijażystką i stylistą fryzur. Celem tych wszystkich zabiegów jest to, żeby przyszła mama poczuła się jak prawdziwa modelka. Fotografia ciążowa typu lifestyle jest tego całkowitym przeciwieństwem. Tutaj nie pracujemy z modelami, ale z prawdziwymi ludźmi w określonych momentach ich życia. Dlatego też przygotowanie do sesji ciążowej typu lifestyle wygląda zupełnie inaczej… Przyszłym mamom najczęściej mówię, żeby ubrały się wygodnie, uczesały i umalowały jak lubią i nie sięgały po żadne dodatki, w których nie czują się swobodnie. Te zalecenia dotyczą oczywiście wszystkich członków rodziny, którzy podczas sesji znajdą się przed moim obiektywem.

Lifestylową sesję ciążową możemy wykonać w domu lub zabrać z sobą w plener. Jeśli chcemy zależy nam na fotografiach w domowym zaciszu upewnijmy się, że z kadru zniknęły wszystkie przedmioty, których bezwzględnie nie chcemy na zdjęciach. Zadbajmy również o to, żeby drobiazgi, dzięki którym chcemy stworzyć odpowiedni nastrój były pod ręką.

Mam na imię Ola i jestem fotografem rodzinnym. Moich klientów odwiedzam w Warszawie i okolicach, chętnie też podróżuje. Moje ulubione fotografie to te, przedstawiające emocje, opowiadające historie Waszej codzienności. Najczęściej spotykam się z wami na sesjach rodzinnych, noworodkowych i ciążowych, oraz podczas spotkań okolicznościowych jak roczek lub chrzest.